Lütfen bekleyiniz

Bilgi Bankası » DNS

DNS Kayıt Türlerinin Anlamları

Makale No: 32 - Eklenme: 8 Haziran 2015 12:27 - Güncelleme: 24 Haziran 2015 01:55

NS

NS kaydı siteninizin nameserver adreslerinin belirtildiği kayıtlardır. tr.dnsflare.com ve eu.dnsflare.com nameserver adreslerini kullanan bir domainin DNS kayıtlarında, ana domain için NS türü kullanılarak her 2 adres tanımlanmalıdır. Bu kayıtlar siteniz için standart olarak tr.dnsflare.com ve eu.dnsflare.com olarak tanımlı gelmektedir. Bu kayıtları silmeniz halinde siteniz DNS kaynaklı performans sorunları yaşayabilir.

NS kayıtlarını yanlışlıkla silerseniz; DNS Türü olarak NS seçerek DNS Kaydı alanına ana domain adresini, NS türünde olmak üzere ilk DNS kaydı alanına tr.dnsflare.com, oluşturacağınız 2. DNS kaydına eu.dnsflare.com ve 3. DNS kaydına us.dnsflare.com yazarak gerekli kayıtları oluşturmuş olacaksınız. RFC standartlarına göre 2 farklı DNS sunucusu kullanılması yeterli olmakla birlikte SlmHosting olarak sizlere 3 farklı kıtada konumlanmış DNS sunucularla hizmet vermekteyiz.

A

A kaydı girdiğiniz kaydın hangi IP adresine yönlendirileceğini belirtir. Örneğin satis.domain.com için oluşturacağınız A kaydına 185.85.205.1 IP adresi girerseniz; satis.domain.com sitesine girmek isteyen bir ziyaretçi 185.85.205.1 IP adresinin kayıtlı olduğu sunucuya yönlendirilir.

A kaydı değeri yazılırken bir IP adresi yazılmak zorundadır.

AAAA

AAAA kaydı A kaydı ile aynı şekilde çalışır. Tek farkı AAAA kaydının IPv6 türündeki IP adresleri için kullanılmasıdır. IPv6 yeni bir IP adresi formatıdır ve gün geçtikçe kullanımı artmaktadır. 185.85.205.1 şeklindeki yaygın olarak kullanılan IP adresler IPv4 olarak bilinmektedir.

AAAA kaydı değeri yazılırken bir IPv6 adresi yazılmak zorundadır.

CNAME

CNAME kaydı A kaydına benzer şekilde çalışır. Farkı şudur: A kaydında istek IP adresine yönlendiriliyorken CNAME kayıtları bir domaine yönlendirilmek zorundadır. Örneğin satis.domain.com için oluşturacağınız CNAME kaydına domain.com domain adresi girerseniz; satis.domain.com sitesine girmek isteyen bir ziyaretçi domain.com adresinin A kaydı hangi IP adresine gidiyorsa satis.domain.com da aynı IP adresine yönlendirilir.

Domainin kendisi ve alt domain olan satis adresi aynı sunucudan ve aynı IP adresinden yayınlanıyorsa CNAME kaydı kullanılabilir.

CNAME kaydı değeri yazılırken bir domain veya alt domain adresi yazılmak zorundadır.

MX

MX kaydı İngilizce Mail Exchanger yani Posta Çözümleyici'nin kısaltılmış halidir. Sunucular kendi aralarında DNS aracılığıyla haberleşirken, admin@domain.com adresine gönderilen bir e-postanın hangi sunucuya teslim edileceğini MX kaydına bakarak tespit ederler. Gönderen sunucusu admin@domain.com'a gönderilen bir e-posta için domain.com'un MX kaydına bakar.

siparis@satis.domain.com gibi bir alt domaine mail gönderilirse satis.domain.com için bir MX kaydı bulunmalıdır.

Bir domainin hem kendisi, hem de alt domainleri için ayrı ayrı MX kayıtları girilebilir. domain.com ve satis.domain.com için ayrı ayrı MX kayıtlarının bulunması bir karışıklığa neden olmaz. Önemli olan her birinin MX kayıtlarının doğru düzenlenmiş olmasıdır.

MX kaydında IP adresi kullanılamaz. MX kaydı domain veya alt domain adresi olarak yazılmak zorundadır.

TXT

TXT kaydı genel bir kullanıma sahiptir. Genellikle makineler arası haberleşmede doğrulama amaçlı kullanılan bir kayıt türüdür. En yaygın kullanımına e-posta gönderimlerinde rastlanmaktadır. Bir posta sunucusu e-posta aldığında göndericinin SPF kaydını kontrol ederek e-postanın gönderildiği sunucu bu domain için e-posta göndermeye yetkili midir, yoksa değil midir diye kontrol edebilir. Eğer yetkili bir sunucu olarak görmezse gelen e-postayı spam kutusuna gönderir. Domaininiz için SPF kaydı oluşturmak istediğinizde TXT türünü seçmelisiniz. DNS değerine ise şuna benzer bir kayıt girebilirsiniz:

v=spf1 mx a ptr ip4:185.85.205.51 ~all

SRV

SRV kaydı Microsoft sistemleri tarafından kullanılan bir kayıt türüdür. LDAP, Kerberoros gibi servislerin sunulduğu sunucunun tespit edilmesinde bu kayıtlara ihtiyaç duyulmaktadır.

DNS kategorisindeki diğer makaleler

  • Yeni DNS Yapısına Geçiş Yönergesi

    E-posta ile duyurusu yapılan DNS geçiş adımlarını özetleyen yönergedir.  Bu yönerge bireysel bir hosting paketinin yeni DNS yapısına geçirilişini anlatmaktadır. Reseller paketine sahip olan müşterilerimizin burada anlatılanlara ilave olarak Cpanel veya Plesk'te oluşturduğu sitelerini, DNS Yönet sayfasındaki Domain Ekle bölümünden eklemesi gerekmektedir. Domain eklendikt... (devamını oku)

    Görüntülenme: 1491